Umów się na wizytę
Godziny otwarcia
Pon: Nieczynne | Wt - Pt: 10:00 - 18:00 | Sob: 9:00 - 14:00 | Nd: nieczynne
Rejestracje telefonicznie
Godziny otwarcia
Pn - Pt: 8:00 - 18:00 | Sob-Nd: Nieczynne

Senior w gabinecie

Idealia Rawicz > Senior w gabinecie

Stopy seniora na skutek upływającego czasu i zażywanych leków bardzo się zmieniają.

Paznokcie zmieniają kształt, barwę oraz grubość. Dzieje się to na skutek słabszego krążenia oraz leków na nadciśnienie, tarczycę czy cukrzycę. Zdarza się, że płytka na skutek wcześniejszych urazów zmienia kierunek wzrostu. W połączeniu z nadmiernym rogowaceniem doprowadza to, do powstania tzw. paznokcia szponiastego, który uciska osłabione łożysko płytki paznokciowej i powoduje dokuczliwy ból. Pamiętaj, że to, jak będą wyglądały Twoje stopy w sędziwym wieku, zależy od tego, jak się z nimi obchodziłeś w młodości.

Każdy uraz paznokcia będzie skutkował osłabionym łożyskiem i efekt całej traumy zobaczysz zapewne jako starsza osoba. Dlatego pamiętajmy, że o stopy należy dbać przez cały czas.

By stopy mogły nam sprawnie służyć, należy je otoczyć troskliwą opieką. Zwłaszcza u osób starszych mogą wymagać szczególnej uwagi, dlatego wizyty w gabinecie podologicznym są wskazane.

Powody występowania problemów pojawiających się w jesieni życia mogą być różne:

  • lata pracy stojącej,
  • źle dopasowane obuwie z materiałów syntetycznych,
  • problemy z krążeniem krwi,
  • wzmożone ryzyko zachorowania na choroby serca, cukrzycę oraz inne choroby wielonarządowe.

Nie ignoruj symptomów. Reaguj, by uniknąć pogorszenia się stanu stóp oraz poważnych konsekwencji, jak infekcje, czy problemy z równowagą.

Jak zadbać o stopy seniora, by utrzymać je w dobrej formie?

Oto lista prostych rad, jak żyć w zgodzie z własnymi stopami:

1. Okaż swoim podeszwom dobroć, a odpłacą ci się tym samym

Z biegiem lat skóra podeszwy stóp traci elastyczność oraz wyściółkę tłuszczową. Mięśnie i nerwy mogą ulegać osłabieniu, co z kolei może prowadzić do zmniejszenia lub utraty czucia w stopach (neuropatia). Dobrym sposobem samokontroli jest korzystanie z lusterka.

Najlepiej wybierać lusterko na długiej rączceby dostrzec to, czego nie możesz poczuć lub obejrzeć (z uwagi na ograniczoną mobilność, itp.). Sprawdzaj podeszwy stóp oraz przestrzeń pomiędzy palcami w poszukiwaniu zranień, pęcherzy lub innych uszkodzeń skóry, np. spowodowanych nadmierną wilgociąOsoby cierpiące na cukrzycę powinny kontrolować swoje stopy codziennie!

Nigdy samodzielnie nie usuwaj modzeli, ponieważ może to doprowadzić do:

  • pogłębienia się problemu,
  • powstania dolegliwości bólowych,
  • utraty elastyczności skóry, 
  • zranienia lub powstania trudno gojącej się rany.

2 .Wybieraj właściwe obuwie

Noszenie odpowiednich butów może pomóc Ci w utrzymaniu równowagi i zapobiec upadkom, a co za tym idzie złamaniom, a także ograniczyć ryzyko powstawania pęcherzy lub innych zranień. Zawsze przejdź się w butach po sklepie jeszcze przed ich zakupem. Najlepiej kupować buty po południu, wówczas unikniesz pułapki za ciasnych butów. Nigdy nie kupuj butów, które obcierają piętę podczas chodzenia. Doprowadzi to do powstania pęcherzy, które mogą przekształcić się w otarcia bądź rany. Unikaj także butów, które są za ciasne, mają wysoki obcas, wąskie czubki, całkowicie sztywną podeszwę lub są za luźne w pięcie. Brak odpowiedniego podparcia dla pięt może skutkować nie tylko bólami stóp, ale także kolan, bioder, kręgosłupa, a nawet stawu skroniowo-żuchwowego.

4. Upewnij się, że Twoje buty mają właściwy rozmiar:

  • odwiedź sklep obuwniczy po południu, kiedy Twoje stopy są lekko spuchnięte po całodziennym wysiłku,
  • upewnij się, jaki jest Twój obecny rozmiar. Pamiętaj, o tym, że z biegiem lat Twoja stopa się zmienia i rozmiar, który nosiłeś kiedyś, teraz może być nieprawidłowy,
  • wybierz rozmiar, który pasuje na Twoją dłuższą stopę,
  • zwróć uwagę nie tylko na długość, ale także na szerokość buta, zwłaszcza, jeżeli już masz problem z deformacjami stóp, np. haluksami,
  • zawsze przymierz buty zanim dokonasz zakupu i sprawdź, czy pasują. Pamiętaj, gdy przymierzasz buty na stojąco, Twoje palce powinny znajdować się w odległości około 1 cm od czubka butów.

5. Paznokcie u osób starszych

Z wiekiem paznokcie stają się grubsze. Przyczyną może być po prostu spowolnienie wzrostu paznokci, związane ze zmianami hormonalnymi, ale także grzybica lub inne choroby. Jeżeli zauważysz zmiany na swoich paznokciach, w ich wyglądzie (np. kolor), strukturze, skontaktuj się z podologiem.

Istotna jest prawidłowa pielęgnacja stóp seniora, w tym paznokci. By ograniczyć ryzyko wrastania, skracaj paznokcie w prawidłowy sposób. Korzystaj z pilniczka – obcinaczka lub nożyczki, oprócz skracania zgniatają paznokieć. W tak skróconym paznokciu, pomiędzy jego listwami, mogą powstać otwory, przez które do płytki paznokciowej mogą przeniknąć drobnoustroje, np. grzyby. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko – naraża to tkankę opuszka na uszkodzenie. Nie pozostawiaj ich również zbyt długich, gdyż mogą zacząć się wkręcać.

Jeżeli cierpisz na cukrzycę lub obcinanie paznokci sprawia Ci jakiekolwiek trudności, np. z uwagi na wadę wzroku lub problemy z kręgosłupem, zapraszam Cię do gabinetu Idealia, w którym z chęcią Ci pomogę.

 6.  Pobudź krążenie

Z upływem lat pogorszeniu ulega krążenie w stopach. Możesz sobie pomóc następującymi ćwiczeniami:

  • gdy siedzisz oprzyj stopy na innym krześle lub kanapie (tak, by Twoje nogi były wyprostowane w kolanach),
  • ruszaj palcami, gdy pozostajesz w pozycji siedzącej przez dłuższy czas,
  • jeżeli możesz, rozciągaj się codziennie lub uprawiaj sport, pomocny będzie nawet spacer,
  • regularnie masuj swoje stopy, dobre efekty przynosi masaż piłeczką tenisową,
  • nie pal papierosów, ono również osłabia krążenie,
  • stosuj maty sensoryczne do masażu stóp.

7. Zadbaj o suche skarpetki i rajstopy 

Regularnie zmieniaj skarpetki. Zwłaszcza zimą warto korzystać ze skarpet z domieszką wełny merynosa. Posiada ona właściwości wyrównujące temperaturę oraz regulujące ciepło. Wełna merynosa może wchłonąć wilgoć nawet do 30% masy własnej, pozostając suchą, zatem zimą sprawdzi się dużo lepiej niż bawełna. Latem dobrym rozwiązaniem okażą się skarpetki z bambusa lub jeśli jesteś diabetykiem z jonami srebra, ponieważ mają właściwości przeciwbakteryjne.

Upewnij się również, że Twoje stopy nie są wilgotne od potu, kremu lub kąpieli. Po kąpieli lub prysznicu wycieraj je do sucha. Pamiętaj o przestrzeniach między palcami, tu również należy dokładnie osuszyć te partie.

8. Podstawa zadbanych stóp, to odpowiednie nawilżanie 

Nawilżaj stopy, by zapobiegać powstawaniu pęknięć, swędzeniu i rogowaceniu. Jeżeli masz wątpliwości, jakie produkty pielęgnacyjne będą dla Ciebie właściwe, zapraszam na konsultację. Dobiorę idealny preparat do Twojej skóry.

Chorujesz na cukrzycę? W takim przypadku rekomendowane jest korzystanie z pianek lub kremów o zawartości mocznika (w stężeniu od 5 do 10%). Pamiętaj, by nakładając krem, zawsze omijać przestrzeń pomiędzy palcami, ponieważ może to doprowadzić do mocnej maceracji naskórka i infekcji grzybiczych.

9. Zwalczaj infekcje grzybicze stóp i paznokci

Ogranicz ryzyko rozwoju grzybicy, nosząc oddychające obuwie, zmieniając skarpetki lub rajstopy każdego dnia (lub za każdym razem, gdy będą wilgotne). Jeżeli doskwiera Ci swędzenie lub pieczenie, zgłoś się do gabinetu na konsultację. Sprawdzę, w jaki sposób mogę Ci pomóc.

Nie podejmuj prób terapeutycznych we własnym zakresie. Nie wierz też reklamom sugerującym, że kupno produktu „X” od razu rozwiąże Twój problem. W gabinecie bardzo często mam do czynienia z pacjentami, którzy dokonali autodiagnozy i stwierdzili u siebie grzybicę. Zaczęli aplikować na paznokcie preparaty przeciwgrzybicze i nie osiągnęli żadnych efektów. Po badaniu mykologicznym okazuje się, że ich bolączką wcale nie była grzybica, tylko łuszczyca paznokci. Stosowane przez nich środki na grzybicę, nie tylko nie pomogły, ale w znacznym stopniu przyczyniły się do pogorszenia stanu paznokci i łożyska. W takim przypadku najlepiej zgłosić się od razu do podologa. Unikniesz tym sposobem nieprzyjemnych efektów ubocznych własnych terapii.

10. Regularne wizyty u podologa

Nie podejmuj walki z problemami stóp na własną rękę – możesz wyrządzić sobie krzywdę.

W Gabinecie IDEALIA pomagam pacjentom, bazując na prawie 15-letnim doświadczeniu. Istnieje wiele problemów, takich jak: modzele, odciski, brodawki, wrastające oraz wkręcające się paznokcie, łuszczyca oraz grzybica paznokci. Jestem w stanie Ci pomóc. Podologia jest moją pasją i zawodem z zamiłowania.

Problemy stóp są powszechną przypadłością we wszystkich grupach wiekowych. Jeżeli i Tobie stopy sprawiają kłopoty, nie wstydź się i umów się na wizytę do Gabinetu IDEALIA w Rawiczu. Do każdego przypadku podchodzę poważnie i indywidualnie.