Umów się na wizytę
Godziny otwarcia
Pon: Nieczynne | Wt - Pt: 10:00 - 18:00 | Sob: 9:00 - 14:00 | Nd: nieczynne
Rejestracje telefonicznie
Godziny otwarcia
Pn - Pt: 8:00 - 18:00 | Sob-Nd: Nieczynne

Paznokieć wrastający/wkręcający

Idealia Rawicz > Paznokieć wrastający/wkręcający
wrastanie paznokci podolog

Najczęstsze objawy paznokcia wrastającego

Kiedy odczuwasz ból podczas chodzenia, masz zaczerwieniony wał okołopaznokciowy oraz wrażenie, że podczas snu nawet kołdra Cię uraża, to najprawdopodobniej masz problem z wrastającym bądź wkręcającym paznokciem.

W takim przypadku nie ma co liczyć na to, że objawy same ustąpią, nieskuteczne również okażą  się „terapie” przeprowadzone w domu, przy użyciu środków dostępnych w aptekach (typu klamry do samodzielnej obsługi). Szkoda na to czasu i pieniędzy.

W przypadku paznokcia wrastającego, kiedy zbagatelizujesz problem z powodu niewielkiego bólu, najprawdopodobniej doprowadzisz do hipergranulacji i co bardzo możliwe nadkażenia ziarniny gronkowcem. Każdy dzień zwłoki powoduje powstawanie w wale okołopaznokciowym blizn, które już zawsze będą dawać dolegliwości w postaci nadreaktywności wału okołopaznokciowego.

Najlepiej od razu zadzwoń do sprawdzonego podologa w Gabinecie IDEALIA w Rawiczu przy Przyjemskiego 20, który uwolni Cię od nieprzyjemnej dolegliwości i bólu.

Różnice pomiędzy paznokciem wrastającym, a wkręcającym:

Wrastający paznokieć to stan polegający na głębokim osadzeniu się bocznych krawędzi płytki paznokciowej w wałach okołopaznokciowych, powodujących ich stałe drażnienie, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego, zaczerwienienia, obrzęku i bólu.

Czynniki, przyczyny sprzyjające powstawaniu paznokcia wrastającego/wkręcającego:

Najczęstsze przyczyny tego stanu to:

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • zbyt głębokie wycinanie kątów paznokcia,
  • noszenie źle dopasowanego obuwia (za ciasne, na obcasie, z wąskimi czubkami),
  • urazy mechaniczne (nadepnięcie, upadek ciężkiego przedmiotu),
  • wieloletnia grzybica (deformuje, osłabia i obniża tor wzrostu paznokcia),
  • niektóre dyscypliny sportowe (piłka nożna, balet),
  • nagły wzrost wagi ciała (ciąża),
  • genetyczne występowanie wrastających paznokci.

Zagrożenia i problemy związane z wrastaniem/wkręcaniem paznokci:

Pamiętaj żeby nie bagatelizować problemu ponieważ może się to dla Ciebie bardzo nieprzyjemnie skończyć.

  • ból i drażliwość związana z urażaniem podczas chodzenia w butach,
  • wniknięcie bakterii najczęściej staphylococcus aureus oraz zaognienie stanu zapalnego,
  • hipergranulacja, pojawienie się dzikiego mięsa,
  • w przypadku cukrzycy – niebezpieczeństwo poważnych komplikacji związanych z przerwaniem ciągłości skóry,
  • gnicie płytki paznokciowej i palca zagrożone amputacją.

Paznokieć wkręcający

Charakteryzuje się specyficznym obrazem. Paznokieć zwija się w rurkę. Najczęstsze przyczyny tej dolegliwości to zaburzenia biomechaniki stopy, np. płaskostopie poprzeczne lub koślawość stopy. Negatywną rolę odgrywa tutaj noszenie wąskiego obuwia, ciąża, leki na nadciśnienie oraz nadwaga.

Przyczyny i rozpoznanie paznokci wrastających/wkręcających.

Do problemu zazwyczaj dochodzi, kiedy skrócimy nieprawidłowo paznokieć, czyli zbyt krótko lub co gorsza na ukos. Wówczas, jeżeli mamy przerośnięte wały okołopaznokciowe dochodzi do zablokowania paznokcia poprzez wał i następuje obniżenie toru wzrostu, co skutkuje wrośnięciem paznokcia w tkanki miękkie.

Wrastanie paznokci bardzo często jest spowodowane źle dopasowanym obuwiem, tzn. anatomicznie mamy szeroką stopę, ale lubimy nosić szpilki lub wąskie mokasyny. Duży wpływ na wrastanie paznokci mają również otyłość, nadmierna potliwość stóp, cukrzyca, zaburzenia hormonalne oraz okresy przejściowe, czyli okres dojrzewania lub menopauza, a także uwarunkowania genetyczne (przerost wałów okołopaznokciowych).

Jak leczy się wrastający bądź wkręcający paznokieć?

W Gabinecie Podologicznym IDEALIA oceniam najpierw ułożenie stopy, a następnie przeprowadzam badanie sondą, które ma na celu określenie głębokości wrośniętego paznokcia.

Jeżeli pacjent ma duży stan zapalny, w pierwszej kolejności wyciszam go specjalnymi tamponami i opatrunkami. Dopiero po wyciszeniu hipergranulacji dobieram metodę korekcji do danego przypadku.

Terapię prowadzę na różnych metodach, wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest paznokieć. Metody dostępne w Gabinecie to Kostka Arkady, klamry tytanowe oraz klamry ortogrip. Aplikacja klamry jest bezbolesna. Ma ona za zadanie spłaszczyć płytkę paznokciową oraz poprowadzić paznokieć na nowy prawidłowy tor wzrostu. Klamra w żaden sposób nie wpłynie na Twój codzienny rytm dobowy. Nie musisz brać zwolnienia z pracy. Możesz normalnie chodzić i cieszyć się życiem bez bólu. Okres trwania terapii uzależniony jest od tego, w którym momencie pacjent trafił do Gabinetu IDEALIA.

Paznokieć wrastający/wkręcający - kompendium wiedzy

Adres

Rawicz, ul. Przyjemskiego 20

Czas trwania zabiegu

30 min

Przygotowania do zabiegu

Nie moczyć stóp,

Nie stosować maści

Zalecenia po zabiegu

Zmiana opatrunków, tamponad,

Wizyty kontrolne,

Wkładki seryjne lub indywidualne

Cena zabiegu

200 zł

Przeciwwskazania

Względne:

Nieunormowana cukrzyca

Bezwzględne:

Problemy z krzepliwością krwi