Nadmierne rogowacenie naskórka oraz pęknięcia na podeszwach stóp to patologie ściśle związane z suchością skóry.
Struktura zrogowaceń może być stała i spójna, jednak częściej bywa krucha, popękana i łuszcząca się. Pogrubiona warstwa rogowa przybiera różne zabarwienia – od białawego, przez żółte do brudnoszarego.
Bardzo często w miejscach największego przeciążenia można zaobserwować drobne, wbudowane w pęknięcia kapilary. Ich rolą jest zaopatrzenie urażonego obszaru w czynniki naprawcze, a także schłodzenie przeciążonej powierzchni.
Brak odpowiedniej pielęgnacji i odciążenia prowadzi do pogłębienia się pęknięć, które mogą pęknąć aż do skóry właściwej. Takie pękniecie jest bardzo bolesne oraz może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego bądź grzybiczego, i w efekcie końcowym do stanu zapalnego. Dlatego nie lekceważ nawet małych pęknięć, przyjdź do Gabinetu IDEALIA w Rawiczu po pomoc i fachową poradę.
Podstawową przyczyną pęknięć na piętach jest zła pielęgnacja domowa. Stereotyp ciągłego tarcia suchej skóry pięt doprowadza do obszernych zrogowaceń oraz głębokich pęknięć naskórka.
Kolejną przyczyną są zbyt ciasne buty, wykonane z materiałów syntetycznych. Nie da się ukryć, że na kondycję naszych pięt mają wpływ również leki, które pacjent przyjmuje oraz sposób, w jaki się odżywia. Niedobory witaminy A mają tu również kluczowe znaczenie. Do leków mających wpływ na kondycję naszych stóp zaliczamy leki na rozrzedzenie krwi, reumatyzm, tarczycę oraz łuszczycę. Istotną przyczyną negatywnego wyglądu pięt jest nadwaga oraz otyłość. Na samym końcu należy dodać, że nie zawsze źle pielęgnujemy nasze stopy. Zdarza się też, że skłonność tą po prostu dziedziczymy po swoich krewnych.
Zabieg przeprowadzany w moim gabinecie jest bezbolesny.
Po wykluczeniu przeciwwskazań przystępuję do etapu rozmiękczenia naskórka specjalnym preparatem. Po chwili mogę już spokojnie pracować, bez ryzyka, że pacjent będzie odczuwał dyskomfort. W kolejnym etapie opracowania pięt pracuję skalpelem w celu spłycenia nadmiaru zrogowaciałej skóry. Dłutem podologicznym delikatnie opracowuję szczeliny oraz rozpadliny. Dzięki temu pęknięcie będzie mogło szybciej się zrosnąć. Przy końcowym etapie pracy wygładzam całą powierzchnię zabiegową odpowiednio dobranym frezem, który zamknie linie papilarne na Twoich stopach. Jeżeli rozpadliny były bardzo głębokie, zaopatruję stopę w odpowiednie odciążenie, które ma za zadanie zamortyzować piętę. Na sam koniec nakładam odpowiedni do rodzaju skóry pacjenta preparat.
Efekt mojej pracy będzie widoczny już przy pierwszej wizycie. Pacjenci z głębokimi rozpadlinami będą musieli poczekać na koniec terapii trochę dłużej. Zazwyczaj są to 2-4 wizyty. Nie ma co zwlekać z pojawieniem się w gabinecie, ponieważ narażasz się na niepotrzebny ból oraz dłuższe leczenie.